მოდულის სახელი: ევროკავშირის ჟან მონეს მოდულისაქართველოს ევროპეიზაცია და დემოკრატიზაცია“ (620916-EPP-1-2020-1-GE-EPPJMO-MODULE).
მოდულის მიზანი: მოდულის მიზანია ქართველ სტუდენტებში, მოსწავლეებსა და ახალგაზრდა მკვლევარებში ევროკავშირის შესახებ ცოდნის წახალისება. ამისთვის ჟან მონეს მოდული იყენებს სწავლებისა და კვლევის ინტერდისციპლინურ მიდგომას. მოდული განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს საქართველოს დემოკრატიზაციასა და ევროკავშირსა და საქართველოს შორის გაფორმებულ ასოცირების ხელშეკრულებაზე.
ამოცანები და აქტივობები: ჟან მონეს სამწლიან მოდულს აქვს სამი ამოცანა:
სტუდენტებისა და დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეებისთვის სხვადასხვა მიმართულებით ევროპული ცოდნის გადაცემა. აღნიშნული ამოცანა მოიცავს 2021, 2022 და 2023 წლებში სამ ზამთრის სკოლას ევროპეიზაცია და დემოკრატიზაცია: საქართველო და ევროკავშირი, რომელიც განკუთვნილია ევროპის უნივერსიტეტის და საქართველოში აკრედიტებული ნებისმიერი უმაღლესი სასწავლებლის სამართლის, საერთაშორისო ურთიერთობების, ბიზნესის, ეკონომიკის, ჰუმანიტარული, სოციალური ან პოლიტიკური მიმართულების სტუდენტებისთვის, აგრეთვე, საქართველოს ნებისმიერი სკოლის დამამთავრებელი კლასის მოსწავლისთვის.
ზამთრის სკოლის მონაწილეები ევროპის უნივერსიტეტის პროფესორებისგან ინტერაქციულ რეჟიმში იღებენ ინფორმაციას საქართველოს ევროპეიზაციისა და დემოკრატიზაციის, ასოცირების ხელშეკრულებით გათვალისწინებული თემატური საკითხების, საქართველოს ევროპული საგარეო და რეგიონული პოლიტიკის, ევროპეიზაციის თანამედროვე გამოწვევების შესახებ. ზამთრის სკოლის დისკუსიებში ერთვებიან საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების უმაღლესი და მაღალი რანგის ოფიციალური პირები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატები და დარგის გამორჩეული პრაქტიკოსი სპეციალისტები.
ზამთრის სკოლის მონაწილეებს გადაეცემათ სერთიფიკატი, გამორჩეული სტუდენტები კი ამზადებენ ბროშურას და ევროპის უნივერსიტეტის ვებგვერდზე აქვეყნებენ ბლოგს ზამთრის სკოლის და მისი ერთ-ერთი თემის შესახებ. ზამთრის სკოლის ყველა მონაწილეს ეძლევა ჟან მონეს მოდულის 2021-2023 წლების სხვა ღონისძიებებში ჩართვის და გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან შეხვედრისა და დისკუსიების შესაძლებლობა.
მეორე ამოცანა ემსახურება ევროპეიზაციასა და დემოკრატიაზაციის სფეროში ჩართულ ახალგაზრდა მკვლევარებში ცოდნისა და კვლევის ხელშეწყობას. აღნიშნული ამოცანის ფარგლებში მოდულის აკადემიური გუნდი მოამზადებს და გამოაქვეყნებს დაახლოებით 20-გვერდიან კვლევას შემდეგი საკვლევითი კითხვით: რატომ და როგორ არის ევროპეიზაცია საქართველოს დემოკრატიზაციის ინსტრუმენტი?
ევროპის უნივერსიტეტი აღნიშნული კვლევის შედეგებთან დაკავშირებით გამართავს საჯარო პრეზენტაციას.
მოდულის მესამე ამოცანა მიზნად ისახავს ევროპის უნივერსიტეტში საჯარო დისკუსიების გამართვას სტუდენტების, აკადემიური პერსონალის და ქვეყნის გადაწყვეტილების მიმღები პირების მონაწილეობით. 2021 წელი დაეთმობა ასოცირების ხელშეკრულების პოლიტიკურ ასპექტებს, 2022 წელი - სექტორულ ნაწილებს, 2023 წელი კი - საქართველოს საგარეო და რეგიონულ პოლიტიკას და ურთიერთობებს.
მოდულის აკადემიური გუნდი:
·         მოდულის აკადემიური კოორდინატორი: პროფ. ლევან მახაშვილი, ევროპის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსის მოადგილე
·         მოდულის კოორდინატორი: დოქ. გრიგოლ გეგელიასაქართველოს ბრიტანული უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი; დოქტორი პოლიტიკურ თეორიებში (EUI, ფლორენცია); პოლიტიკური აზროვნების მაგისტრი (UCL)
·         მოდულის კოორდინატორი: პროფ. ემილ ავდალიანი, ევროპის უნივერსიტეტის პროფესორიოქსფორდის უნივერსიტეტის მაგისტრი.
·         მოდულის კოორდინატორი: პროფ. გიორგი მჭედლიშვილი, ევროპის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი; შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.
·         აკადემიური გუნდის წევრი: პროფ. გიორგი ღლონტი, სამართლის დოქტორი, პროფესორი.
·         აკადემიური გუნდის წევრი: პროფ. სიმონ (ამირან) თავართქილაძე, ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი.
·         აკადემიური გუნდის წევრი: პროფ. გივი ბედიანიშვილი, ევროპის უნივერსიტეტის პროფესორი, გლობალიზაციის ეკონომიკური და სოციალური პრობლემების კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი.
·         აკადემიური გუნდის წევრი: თათია დოლიძე, ევროპისმოცდნე, ევროპის უნივერსიტეტის ასისტენტ პროფესორი და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი, ევროპის უნივერსიტეტისა და ქუთაისის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურების უფროსი, ევროპის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების საგანმანათლებლო პროგრამის ხელმძღვანელი, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის აფილირებული მკვლევარი.
·         აკადემიური გუნდის წევრი: ნინო აბზიანიძე, პოლიტიკის მეცნიერების დოქტორი, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის კომუნიკაციების კოორდინატორი, თსუ მოწვეული ლექტორი.
·         აკადემიური გუნდის წევრი: გიორგი გობრონიძე, ევროპის უნივერსიტეტის ასისტენტ პროფესორი, უსაფრთხოების მკვლევარი.

Project by Jean Monnet
Name of the Module: European Union’s Jean Monnet Module “Europeanization and Democratization: Georgia and the European Union” (620916-EPP-1-2020-1-GE-EPPJMO-MODULE).
Purpose of the Module: To encourage Georgian students, pupils and young researchers to get acquainted with the European Union. For this, the Jean Monnet Module uses an interdisciplinary approach to teaching and research. The Module pays special attention to the Democratization of Georgia and the Association Agreement between the EU and Georgia.
Objectives and Activities: The Jean Monnet three-year Module has three objectives:
Sharing European knowledge in different directions with students and pupils of the last grade of school. This objective includes three winter schools “Europeanization and Democratization: Georgia and the European Union” scheduled in 2021, 2022 and 2023, which are designed for students of the faculties of Law, International Relations, Business, Economy, Humanities, Social or Political Sciences of European University and any other university accredited in Georgia, and pupils of the last grade of any school in Georgia.
Winter School participants will engage with the European University professors in discussing Georgia’s Europeanization and Democratization processes, thematic issues related to the Association Agreement, Georgia’s European foreign and regional policies, current challenges of Europeanization, etc. High-level officials of legislative and executive branches of power of Georgia, diplomats, and experts will also participate in the discussions.
Winter School participants will be awarded certificates. One distinguished participant will be given an opportunity to prepare a brochure and publish a blog about the winter school and one of its topics on the website of European University. All participants will also have a chance to engage in other activities of the Jean Monnet Module in 2021-2023 and discuss with key decision-makers of Georgia.
The second objective serves to promote knowledge and research among young researchers involved in the field of Europeanization and Democratization. As part of this objective, the academic team of the Module will prepare and publish a 20-page study with the following research question: Why and how is Europeanization an instrument of democratization of Georgia?
European University will hold a public presentation on the results of this research.
The third objective of the Module is to hold public discussions at European University involving students, academic personnel and key decision-makers of Georgia. 2021 will be dedicated to the political aspects of the Association Agreement, 2022 - to the sectoral parts, and 2023 - to Georgia's foreign and regional policy and relations.
Academic Team of the Module:
·  Academic Coordinator of the Module: Prof. Levan Makhashvili, Associate Professor at European University, Deputy Head of the Cabinet of the Chairman of Parliament of Georgia.
·  Coordinator of the Module: Dr. Grigol Gegelia, Associate Professor at British University in Georgia, PhD in Political Theories (EUI, Florence), Master in Political Thought (UCL).
·  Coordinator of the Module: Prof. Emil Avdaliani, Professor at European University, Master's degree from the University of Oxford.
·  Coordinator of the Module: Prof. George Mchedlishvili, Associate Professor at European University, Associate Professor at the International Black Sea University.
·  Member of the Academic Team: Prof. Giorgi Glonti, PhD in Law, Professor.
·  Member of the Academic Team: Prof. Simon (Amiran) Tavartkiladze, PhD in Economic Sciences.
·  Member of the Academic Team: Prof. Givi Bedianashvili, Professor at European University, Director of the Research Institute of Economic and Social issues of Globalization.
·  Member of the Academic Team: Tatia Dolidze, European Studies Specialist, Assistant Professor at European University and Invited Lecturer at Tbilisi State University, Head of the International Relations Offices of European University and Kutaisi University, Head of the International Relations Study Program, Affiliated Analyst at Georgian Institute of Politics.
·  Member of the Academic Team: Nino Abzianidze, PhD in Political Science, Communications Coordinator at Georgian Institute of Politics, Invited Lecturer at Tbilisi State University.
·  Member of the Academic Team: Giorgi Gobronidze, Assistant Professor at European University, Security Researcher.