საერთაშორისო პროფილი და პროექტები
ევროპის უნივერსიტეტი შედარებით ახალი, მაგრამ ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი და ამბიციური უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებაა, რომელიც  ინტეგრირებულია უმაღლესი განათლების ევროპულ სივრცეში და მჭიდროდ თანამშრომლობს მსოფლიოს სხვა რეგიონების საგანმანათლებლო სისტემებთან.
ევროპის უნივერსიტეტი ავტორიზირებულია განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ, რომელიც თავის მხრივ, უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის (ENQA) წევრობას, უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების დამოუკიდებელი სააგენტოების ევროპულ რეესტრში (EQAR) რეგისტრაციასა და სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის (WFME) აღიარებას გულისხმობს. შესაბამისად, ევროპის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულებს, მათ შორის მედიცინის დარგში, აქვთ შესაძლებლობა, დასაქმდნენ და სწავლა გააგრძელონ როგორც ევროპის ქვეყნებში, ისე ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
უნივერსიტეტის ინტერნაციონალიზაციის პოლიტიკა სწავლა-სწავლებისა და კვლევისთვის საერთაშორისო ხასიათის მიცემას გულისხმობს, რაც გაზრდის კურსდამთავრებულების, აკადემიური პერსონალისა და მკვლევრების კონკურენტუნარიანობას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე. ამ მიზნით, ევროპის უნივერსიტეტი ორიენტირებულია, ხელი შეუწყოს სტუდენტებისა თუ აკადემიური პერსონალის მობილობას და უნივერსიტეტთაშორის თანამშრომლობას სხვადასხვა კვლევითი თუ საგანმანათლებლო პროექტის ფარგლებში. ამას გარდა, ევროპის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ხასიათს  მედიცინისა და  სტომატოლოგიის ფაკულტეტების 900-მდე საერთაშორისო სტუდენტი უზრუნველყოფს, რითაც ხაზი ესმევა ინტერკულტურული ურთიერთგაგებისა და პატივისცემის მნიშვნელობას.
საერთაშორისო პროექტები
2020 წელს ევროპის უნივერსიტეტი ერასმუს+ ჟან მონეს აქტივობების ორგზის გამარჯვებული გახდა, დაფინანსდა ევროპის უნივერსიტეტის მიერ წარდგენილი როგორც ჟან მონეს პროექტი, ისე მოდული.
დაფინანსდა პროექტი "ევროპული ღირებულებებისა და სტანდარტების დანერგვა ქართულ სკოლებში”, რომელიც საქართველოს საჯარო სკოლებში ევროპულ ღირებულებებსა და სტანდარტებზე ცოდნის დანერგვასა და დისკუსიის წახალისებას ემსახურება. ინტერნაციონალიზაციის კუთხით, პროექტი ითვალისწინებს უცხოელი მკვლევარებისა და განათლების ექსპერტების მონაწილეობას. პროექტის ფარგლებში ასევე დაგეგმილია საერთაშორისო კონფერენცია და პროექტის მენეჯერის დასწრება საკოორდინაციო შეხვედრაზე, ბრიუსელში.
გრანტი მოიპოვა ასევე მოდულმა/პროექტმა „ევროპეიზაცია, როგორც საქართველოს დემოკრატიზაციის ინსტრუმენტი”, რომელიც ზამთრის სამ სკოლას მოიცავს. მოდულის მიზანია ევროკავშირი-საქართველოს შორის დადებული ასოცირების ხელშეკრულებასა და საქართველოს დემოკრატიზაციაზე ფოკუსირებით ქართველ სტუდენტებში და აკადემიურ საზოგადოებაში ევროკავშირზე ცოდნის გაღრმავების წახალისება. პროექტით გათვალისწინებულია უცხოელი პროფესორების ლექციები ევროპის უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის და პროექტის ძირითადი აკადემიური პერსონალის სტატიის საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში გამოქვეყნება.

International profile and projects
Though relatively new to the Georgian higher education sector, European University is one of the fastest growing and ambitious institutions that is well-integrated into the European education space and closely cooperates with the education systems of other regions of the world.
European University is authorized by the National Center for Education Quality Enhancement, which is a member of the European Association for Quality Assurance in Higher Education (ENQA), is registered at the European Quality Assurance Register for Higher Education (EQAR) and is officially recognized by the World Federation for Medical Education (WFME). Accordingly, graduates of the European University are qualified to continue their studies or to be employed in Europe, as well as in the United States.
Internationalization policy of the European University is targeted at enhancing the international character of the teaching and learning process, as well as that of the research, in order to increase the competitiveness of our graduates, academic personnel and researchers at the local and international levels. Towards that end, European University strives to promote international mobility of its students and academic personnel, and facilitates inter-university cooperation in the research field.
European University already prides itself on having an intercultural learning environment with 900 international students enrolled in English language programs, fostering the openness and sympathetic awareness of different cultural perspectives.
International Projects
In 2020, European University became a two-time winner of the Erasmus + Jean Monnet activities. Both the Jean Monnet project and the module submitted by European University were chosen for funding.
The funded project "Advancing European Values and Standards in Georgian Schools" intends to cultivate knowledge and encourage discussion on European values ​​and standards in Georgian public schools. In terms of the internationalization activities, the project involves the participation of foreign researchers and education experts, and holding an international conference. A working visit of the project manager to the international coordinators meeting in Brussels is also planned.
The funded module „Europeanization as an Instrument for Democratization of Georgia” implies organizing three winter schools with the aim of enhancing the knowledge about the EU-led Europeanization and Democratization processes in the context of the EU-Georgia Association Agreement. The international character of the module is ensured through the lectures delivered by foreign professors, and a policy paper to be published in the international peer-review journal.