სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრი
ევროპის უნივერსიტეტში ფუნქციონირებს სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრი, რომლის საქმიანობის მიზანია უნივერსიტეტში დასაქმებული პერსონალისა და სტუდენტებ სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობა.
სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრი:
• ეხმარება უნივერსიტეტის აკადემიურ პერსონალს და სტუდენტებს სამეცნიერო-კვლევითი საგრანტო პროგრამების მოძიებაში და სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების მომზადებაში;
• ეხმარება უნივერსიტეტის აკადემიურ პერსონალს და სტუდენტებს ჩაერთონ ადგილ ბრივ და საერთაშორისო კონფერენციებსა და სხვადასხვა სამეცნიერო კვლევით ღონი ძიებებში;
• ახორციელებს უცხოეთიდან მეცნიერ-მკვლევართა და პროფესორ-მასწავლებელთა ჩამოყვანას და ორგანიზებას უწევს ევროპის უნივერსიტეტში მათ მიერ სემინარებზე მოხსენებებისა და ლექციების წაკითხვას;
• თანამშრომლობს სხვადასხვა სახის საზოგადოებრივ ორგანიზაციებთან, სახელისუფლებო სტრუქტურებთან, საერთაშორისო და ადგილობრივ ორგანიზაციებთან;
• თანამშრომლობს უცხოეთის სასწავლო და სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებთან;
• უზრუნველყოფს აკადემიური კეთილსინდისიერების მხარდაჭერას, აკადემიური კეთილსინდისიერების დარღვევის გამოვლენას, მასზე რეაგირებასა და პრევენციას;
• ეწევა სხვა სასწავლო, საკონსულტაციო და სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობას, რომელიც არ ეწინააღმდეგება საქართველოს კანონმდებლობას.
სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყბის ცენტრის მიერ განხორციელებული აქტივობები
2019-2020 აკადემიური წლის დასასრულს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ განხორციელდა აკადემიური და მოწვეული პერსონალის სამეცნიერო-კვლევითი პოტენციალის შეფასებარომლის შედეგებზე დაყრდნობით გამოვლინდა აკადემიური და მოწვეული პერსონალის კვლევითი ინტერესები და მიმართულებებიგამოკვეთილი ინტერესებისა და მიმართულებების გათვალისწინებით შეიქმნა კვლევითი საგრანტო პროგრამებისა და ინდივიდუალური კვლევითი გრანტების ბაზაინფორმაცია რომელთა შესახებ სისტემატიურად მიეწოდება აკადემიურ და მოწვეულ პერსონალს.
2019-2020 აკადემიური წელს შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ გამოცხადებულ ფუნდამენტური კვლევების კონკურსში ევროპის უნივერსიტეტის სახელით მონაწილეობა მიიღეს შემდეგმა პროექტებმა:
• ჯინის და ტეილის ინდექსები და საქართველოსმოსახლეობის ეკონომიკური  სტრუქტურისმოდელისაგება პარეტოსა და ლოგნორმალური განაწილებების საშუალებით (სარეგისტრაციო შიფრიFR-19-16766)
• ნარკოტიკული დანაშაულის დეკრიმინალიზაცია საქართველოში, შედარებითი ანალიზი და სასამართლო პრაქტიკა (სარეგისტრაციო შიფრი FR-19-029).
2019-2020 აკადემიურ წელს ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტით დაფინანსების კონკურსში შევიდა პროექტი:
• საერთაშორისო სამართალი ძალის გამოყენების ან ძალის გამოყენების მუქარის აკრძალვის პრინციპის შესახებ: თეორია და პრაქტიკა საქართველოს მაგალითზე“ (სარეგისტრაციო შიფრი YS-19-502)
2019 წლის 19 აპრილსევროპის უნივერსიტეტშისამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრი საზეიმოდ გაიხსნა.
https://eu.edu.ge/ge/news/1017-2019-clis-19-aprils-evropis-universitetshi-sametsniero-kvleviti-sakmianobis-khelshecqobis
2019 წლის 19 აპრილს, ევროპის უნივერსიტეტსა და ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრს შორის მემორანდუმი გაფორმდა.  მხარეები შეთანხმდნენ, რომ ითანამშრომლებენ ბიომედიცინის სფეროში და ერთობლივ კვლევებს განახორციელებენ ამ მიმართულებებით.  https://eu.edu.ge/ge/news/1018-2019-clis-19-aprils-evropis-universitetsa-da-ivane-beritashvilis-eksperimentuli
ევროპის უნივერსიტეტში  ფართო წრეებს გააცნეს „პლაგიატის აღმოჩენის, თავიდან აცილების, პლაგიატის შემთხვევაზე  რეაგირების პროცედურები და მექანიზმებიდოკუმენტი, რომელის  მიზანია ხელი შეუწყოს უნივერსიტეტში სამეცნიერო და აკადემიური საქმიანობის ეფექტიანი განხორციელებისთვის  შინაგანი პასუხისმგებლობის დონის ამაღლებას,   მაღალი აკადემიური სტანდარტების დანერგვისათვის ქცევის ნორმების რეგულირებასა და პასუხისმგებლობის ფორმების დამკვიდრებას. მოეწყო პლაგიასტის კვირეული და სტუდენტური კონკურსი.
https://eu.edu.ge/ge/news/1025-evropis-universitetis-sametsniero-kvleviti-sakmianobis-khelshecqobis-tsentrma-plagiattan
2019 წლის 3 მაისს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია ევროპის უნივერსიტეტს ეწვია; შეხვედრა მიზნად ისახავდა, განათლებისა და მეცნიერების რეფორმის ფარგლებში, მეცნიერების მიმართულებით არსებული მდგომარეობის, გამოწვევებისა და სამომავლო პერსპექტივების გაცნობას.
ფონდის დირექტორმა დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა მეცნიერების მიმართულებით დაგეგმილი ცვლილებები, ისაუბრა რუსთაველის ფონდის ახალ მნიშვნელოვან საერთაშორისო პროექტებზე, ინიციატივებსა და მიმდინარე წელს განსახორციელებელ გეგმებზე. ასევე, დამსწრე საზოგადოებას გააცნო ინფორმაცია გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების 2019 წლის კონკურსის შესახებ.
https://eu.edu.ge/ge/news/1028-shota-rustavelis-sakartvelos-erovnuli-sametsniero-pondis-generaluri-direktori-zviad
შოთა რუსთაველის სამეცნიერო ფონდთან თანამშრომლობის შედეგად ევროპის უნივერსიტეტს მიეცა შესაძლებლობა იყოს მომხმარებელი მსოფლიოში ავროტიზებულ სამეცნიერო ბაზა Elsevier-ის შემდეგ ბაზებზე :
• Scopus
• Science Direct
• Scival Funding(Funding Institutional)
2019 წლის 23 მაისს  პროფესორმა ცისანა გიორგაძემ და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრი უფროსმა ლოლიტა შენგელიამ,  მედიცინის ფაკულტეტის  კონფერენციაში მონაწილე სტუდენტებისთვის ინგლისურ ენაზე მასტერკლასი ჩაატარეს თემაზე ,,როგორ მოვამზადოთ სამეცნიერო ნაშრომი“. https://eu.edu.ge/ge/news/1100-evropis-universitetis-samartlis-humanitarul-da-sotsialuri-metsnierebebis-pakultetis
2019 წლის 28 მაისს, იგივე თემაზე მასტერ კლასი  ჩაატარა პროეფსორმა თათული დილიძემევროპის უნივერსიტეტის სამართლისჰუმანიტარულ და სოციალური მეცნიერებების ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის ქართულ ენაზეhttps://eu.edu.ge/ge/news/1095-master-class-registered-students-how-prepare-research-paper-was-conducted-may-23-it-was
ივნისსევროპის უნივერსიტეტში სამართლისჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტისhttps://eu.edu.ge/ge/news/1113-samartlis-humanitarul-da-sotsialur-metsnierebata-pakultetis-qovelcliuri-studenturi  და  ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის ყოველწლიური მე-5 სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა https://eu.edu.ge/ge/news/1116-evropis-universitetshi-biznesisa-da-teknologiebis-pakultetis-qovelcliuri-me-5-studenturi
2019 წლის 3 ივნისსევროპის უნივერსიტეტში მედიცინის ფაკულტეტის ყოველწლიური მე-6 სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართაhttps://eu.edu.ge/ge/news/1117-evropis-universitetshi-meditsinis-pakultetis-qovelcliuri-me-6-studenturi-sametsniero
2019 წლის 15 ივნისსევროპის უნივერსიტეტმასასტუმრო-კომპლექს ბაზალეთშიმეხუთე სტუდენტური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გამართაკონფერენციაში როგორც ადგილობრივიისე საერთაშორისო უნივერსიტეტებიდან საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხურზე მყოფ ნებისმიერ სტუდენტს შეეძლო მონაწილეობის მიღება.
https://eu.edu.ge/ge/news/1141-evropis-universitetma-sastumro-kompleks-bazaletshi-mekhute-studenturi-saertashoriso
2019 წლის 21 ივნისსევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტმა გამოაცხადა  ერთწლიანი კვლევითი საგრანტო პროექტების კონკურსი მედიცინის ფაკულტეტის აფილირებული აკადემიური პერსონალისთვის
https://eu.edu.ge/ge/news/1146-kvleviti-sagranto-proektebis-konkursi-meditsinis-apilirebuli-akademiuri-personalistvis
2019 წლის 28 ივნისსჟურნალის Medical Student მთავარი რედაქტორისა და 3 რედაქტორის შესარჩევად ამოცხადდა კონკურსი და  რექტორის ბრძანებით შეიქმნა შესაბამისი კომისია https://eu.edu.ge/ge/news/1164-contest-positions-editors-journal-medical-student
2019 წლის 9 ივლის გამოცხადდა მთავარი რედაქტორისა და 3 რედაქტორის შესარჩევად გამოცხადებულ კონკურსი პირველი ეტაპის შედეგები. მეორე ეტაპზე გადავიდნენ შემდეგი სტუდენტები:

The Research Support Center:
- assists university academic staff and students in finding research grant programs and preparing research projects;
- assists university academic staff and students to participate in local and international conferences and various scientific research events;
- invites researchers and professors from abroad and arranges seminars and open lectures at the European University;
- collaborates with various public organizations, government agencies, international and local organizations;
- cooperates with foreign educational and scientific research institutions;
- provides support for academic integrity, detection, response, and prevention of academic ethics violations;
- engages in other educational, consulting, and scientific-research activities that do not contradict the legislation of Georgia.
Conducted activities:
At the end of the 2019-2020 academic year, the Research Support Center conducted an assessment of the scientific-research potential of the members of academic staff and guest lecturers, based on the results of which their research interests were revealed. Based on the stated interests and disciplines, a database of research grant programs and individual research grants has been created; information about the grant programs is systematically provided to the academic staff and guest lecturers.
In the 2019-2020 academic year, the following projects on behalf of the European University were submitted to the Fundamental Research program funded by the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation:
- Gin and Tail indices and modeling of the economic structure of the Georgian population through Pareto and lognormal distributions (registration code: FR-19-16766)
- Decriminalization of drug crime in Georgia, comparative analysis and case law (registration code FR-19-029).
In the 2019-2020 academic year, the following project was submitted to the Grant Program for Young Scientists:
- International Law on the Principle of Prohibition of the Use or Use of Threats: Theory and Practice on the Example of Georgia” (Registration Code YS-19-502)
On April 19, 2019, the Research Support Center was opened at the European University.
On April 19, 2019, a memorandum was signed between the European University and Ivane Beritashvili Experimental Biomedicine Center. The parties agreed to cooperate in the field of biomedicine and conduct joint research in these areas.
The European University has introduced a document entitled “Procedures and Mechanisms for Detecting, Preventing, and Responding to Plagiarism” aimed at promoting internal responsibility for the effective conduct of scientific and academic activities at the University, establishing high academic standards, and establishing standards of conduct. The Research Support Center organized a Plagiarism Week and student competition.
On May 3, 2019, Zviad Gabisonia, Director General of the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation, visited the European University. The purpose of the visit was to get acquainted with the current situation, challenges, and future prospects in the field of science as part of the education and science reform.
The Director-General presented the planned changes in the field of science to the audience, talked about the new important international projects, initiatives and plans to be implemented this year by the Rustaveli Foundation. The audience was informed about the 2019 competition for state science grants for applied research.
As a result of cooperation with the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation, the European University was given the opportunity to gain access to the following Elsevier databases:
- Scopus
- Science Direct
- Special Funding (Institutional Funding)
On May 23, 2019, Professor Tsisana Giorgadze and Lolita Shengelia, Head of the Research Support Center, held a master class in English for students participating in the conference of the Faculty of Medicine on “How to prepare a scientific paper.” https://eu.edu.ge/ge/news/1100-evropis-universitetis-samartlis-humanitarul-da-sotsialuri-metsnierebebis-pakultetis
On May 28, 2019, Professor Tatuli Dilidze conducted a master class on the same topic for students of the Faculty of Law, Humanities and Social Sciences of the European University in Georgian. https://eu.edu.ge/ge/news/1095-master-class-registered-students-how-prepare-research-paper-was-conducted-may-23-it-was
On June 1, 2019, the Faculty of Law, Humanities and Social Sciences at the European University https://eu.edu.ge/ge/news/1113-samartlis-humanitarul-da-sotsialur-metsnierebata-pakultetis-qovelcliuri-studenturi's and the Faculty of Business and Technology held the 5th Annual Student Scientific Conference. https://eu.edu.ge/ge/news/1116-evropis-universitetshi-biznesisa-da-teknolog
On June 3, 2019, the 6th Annual Student Scientific Conference of the Faculty of Medicine was held at the European University: https://eu.edu.ge/ge/news/1117-evropis-universitetshi-meditsinis-pakultetis-qovelcliuri-me-6-studenturi-sametsniero
On June 15, 2019, the European University held its 5th International Student Scientific Conference at the Bazaleti Hotel Complex. Undergraduate and graduate students from local and international universities could participate in the conference.
On June 21, 2019, the Faculty of Medicine announced a competition for one-year research grant projects for the affiliate academic staff of the Faculty of Medicine.
On June 28, 2019, a call for a position of an Editor-in-Chief and three Editors for the scholarly journal “Medical Student” was announced and a commission was established by the order of the Rector. https://eu.edu.ge/ge/news/1164-contest-positions-editors-journal-medical-student
The results of the first qualifying stage were announced. The following students passed to the second qualifying stage: